Zbigniew Herbert
Polish Supplementary School of Long Island, Inc.

HISTORIA SZKOŁY

Podwoje szkoły, która zaistniała przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Copiague, zostały otwarte dzięki staraniom dedykowanych osób rozumiejących jak ważne jest zachowanie polskiej kultury, języka i tradycji wśród najmłodszego pokolenia Polaków. Należy więc wspomnieć ówczesnego polskiego księdza Mariana Bicza - pierwszego duchowego opiekuna szkoły oraz p. Mirosławę Rostkowską - pierwszą dyrektorkę placówki, p. Lucynę i Jakuba Składanek, p. Mirandę i Jana Zimnochów, p.Stefanię i Tadeusza Mikuckich oraz p. Elżbietę i Jana Stasiaków. Życzliwym proboszczem parafii był wówczas ks. Edward Sullivan. Na początku swej działalności szkoła zarejestrowała około 30 uczniów, jednak z roku na rok systematycznie ich przybywało. Społeczność polonijna bowiem chętnie obierała sobie za miejsce stałego pobytu okolice Copiague, Lindenhurst i Babylon. Obecnie na sobotnie zajęcia w klasach od grupy 4-latków do 11 klasy uczęszcza 520 uczniów. Do 28 osób powiększyło się również grono nauczycieli i pracowników szkoły, którym w latach 1990-1994 kierowała Katarzyna Arciszewska, a następnie do roku 1999 – Jolanta Szulc pełniąca obecnie funkcję dyrektora wykonawczego Komisji Oświatowej przy Kongresie Polonii Amerykańskiej w Ameryce. Dyrektorką szkoły do 2015 roku była Marzena Regucka. Obecnie dyrektorką szkoły jest Dorota Szczech. Polska Szkoła zawsze znajdowała oparcie w duszpasterzach z parafii Our Lady of the Assumption w Copiague, gdzie obecnie proboszczem jest ks. Dariusz Koszyk. Polskiego księdza Mariana Bicza zastąpili kolejno ks. Roman Karpiel, ks. Andrzej Waszczenko, ks. Leszek Więcaszek, ks. Paweł Mijas, ks. Piotr Rożek i obecny ks. proboszcz Dariusz Koszyk oraz ks. Janusz Mocarski. Z ważniejszych faktów w historii istnienia Polskiej Szkoły należy wymienić: uroczystość pożegnania pierwszych absolwentów w 1996 r., wprowadzenie ceremoniału ślubowania klasy pierwszej w 2000 roku, nadanie szkole imienia poety Zbigniewa Herberta w 2001 r. oraz zarejestrowanie szkoły w stanowym departamencie edukacji i otrzymanie statusu niezależnej organizacji edukacyjnej w 2005 r. We wrześniu 2010 roku po raz pierwszy w historii szkoły, lekcje rozpoczęła klasa licealna.

Polska Szkoła Dokształcająca
im. Zbigniewa Herberta

Nazwa szkoły: Zbigniew Herbert Polish Supplementary School of Long Island, Inc.

Adres szkoły: 1 Molloy Street - Copiague, NY 11726

Adres do korespondencji: PO Box 954 - Lindenhurst, NY 11757

Kraj: United States of America

Telefon: +1-631-943-4115

Strona: www.polskaszkolacopiagueli.org

Portale Społecznościowe:

Nasza Szkoła na Facebooku

SCHOOL HISTORY

The school at the parish of Our Lady of the Assumption in Copiague was opened thanks to the initiative of a group of dedicated people who understood the importance of the continuation of Polish culture, language and tradition among the youngest Polish generation. Original founders include: Father Marian Bicz, who offered spiritual guidance and support, Mrs. Miroslawa Rostkowska, the first principal of the school, Mr.& Mrs. Skladanek, Mr.& Mrs. Zimnoch, Mr.& Mrs. Mikucki, and Mr.& Mrs. Stasiak. Father Edward Sullivan was the supportive pastor at that time. At the beginning, there were only 30 children registered to the school; however, this number was increasing from year to year due to wave of immigrants coming from Poland. They have established their own community within the towns: Copiague, Lindenhurst and Babylon. At present, we have 540 students attending kindergarden through 11 grade. The school staff also grew through the years. In 1990-1994, the function of the school principal was held by Katarzyna Arciszewska, then to 1999 by Jolanta Szulc who now is an Executive Director of Commission of Education at Polish American Congress in America, Inc. At present, the principal of the group of 28 professionals and school workers is Dorota Szczech. The Polish school has always found great support from the parish staff at the Our Lady of the Assumption Church in Copiague, where presently Father Dariusz Koszyk is the Pastor. Meanwhile, Fr. Marian Bicz – our Polish priest, was succeeded by Fr. Roman Karpiel, Fr. Andrzej Waszczenko, Fr. Leszek Wiecaszek, Fr. Pawel Mijas, Fr. Piotr Rozek and the present one – Fr. Dariusz Koszyk and Fr.Janusz Mocarski. There are few highlights in the history of the polish school: the first graduation in 1996, the first ceremonial pledge of first graders in 2000, the dedication of our school and the naming it after our school’s patron - poet Zbigniew Herbert in 2001, and the registration of the school in the New York State Board of Education as an independent educational organization in 2005. In September, 2010 the school also offered another program: classes of Polish language and literature for high school children. This class is offered for all the children who finished eight years of Polish school at the elementary level and would like to continue their education.