Ogłoszenia Kulturalno-Rozrywkowe

Przedłużenie terminu konkursu "Być Polakiem"

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie,
dobiega końca termin przesyłania prac konkursowych. Cierpliwie czekamy na prace, które są na ukończeniu. Prześlijcie je jak najszybciej, bo jurorzy potrzebują sporo czasu, by je poznać i ocenić. Pospieszcie się także z dokończeniem prac, nad którymi jeszcze pracujecie. Nie wpadajcie jednak w przygnębienie, z powodu opóźnienia. Na prośbę waszych nauczycieli przesuwamy termin nadsyłania prac konkursowych do 31 marca br.
Bardzo chcemy, by każdy z Was miał możliwość uczestniczyć w tej szczególnej, jubileuszowej edycji konkursu „Być Polakiem”. Bardzo chcemy również, aby każdy uczestnik miał szansę przyjechać do Polski i brać udział w tej pięknej Gali piętnastolecia w Zamku Królewskim. Będzie niezwykła, dlatego warto postarać się o wyróżnienie i po prostu przyjechać na Galę 31 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie.
Otóż tegoroczni laureaci, wyróżnieni i uczestnicy Konkursu akredytowani na Gali będą podziwiani i oklaskiwani nie tylko z powodu oryginalnej pracy konkursowej, lecz również dlatego, że to oni, włączeni w program artystyczny, zatańczą w Sali Balowej Zamku Królewskiego najpiękniejszy polski taniec – Poloneza. Dziewczyny wystąpią w białych sukniach, przepasanych czerwoną szarfą. Chłopcy będą ubrani w czarne spodnie i białe koszule, również ozdobione szkarłatną szarfą, przewiązaną przez ramię i spiętą z boku. To prawda, że będziecie musieli ćwiczyć podczas wycieczki, ale za to niepowtarzalne przeżycia i wrażenia zrekompensują wysiłek.
Czekamy więc na prace konkursowe, jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie no i czekamy na Was. Również uczestnicy wcześniejszych edycji chcą spotkać z Wami na Gali. Przygotowali nawet specjalne upominki dla koleżanek i kolegów Konkursu „Być Polakiem”. Nie zdradzę, jakie to prezenty. Powiem tylko, że podczas swego trzydniowego spotkania w listopadzie 2023 roku w Warszawie postanowili uczestniczyć w Gali i wręczyć Wam fantastyczne upominki. Dodam jeszcze, że powołali Fan Club – Być Polakiem, do którego zapraszają.
Do zobaczenia w Polsce
Joanna Fabisiak
Przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego
Konkursu „Być Polakiem

2024-03-15 15:13:32 ET

Zaproszenie

Przy parafii OLA w Copiague powstał młodzieżowy zespół muzyczny. Zachęcamy naszych utalentowanych muzycznie uczniów do udziału!

2024-03-14 21:26:13 ET

Ogłoszenie!

The Kosciuszko Foundation is currently accepting applications for 2024 Summer Studies Abroad Program. The Kosciuszko Foundation offers Tomaszkiewicz-Florio and Wisconsin Study Polish Scholarships for students who wish to study Polish at the Jagiellonian University in Krakow or the John Paul II Catholic University in Lublin.

The Jagiellonian University offers programs from 2 to 6 weeks. Students can enroll in Polish language classes and up to two lectures from among the following courses: Polish grammar, history, literature, contemporary life in Poland, and the History of Jews in Poland.

The John Paul II Catholic University offers courses which are designed for students who wish to acquire versatility in their communication skills and develop a thorough understanding of the Polish language and culture. Language courses are available from 2 to 8 weeks.

The Kosciuszko Foundation Scholarships for Summer Studies Abroad:

The Tomaszkiewicz-Florio Scholarship offers a number of scholarships to American students of Polish descent to take part in Summer Study programs in the Polish language at the Jagiellonian University and the John Paul II Catholic University.

The Wisconsin Study Polish Scholarship offers two scholarships to Wisconsin students of Polish descent to study the Polish language and history through the Jagiellonian University.

Scholarships include tuition, a Polish language textbook, accommodation in a double room, meals, a tourist program, and a cultural program. ELIGIBILITY: US citizens and US legal residents of Polish descent. High school graduates who will be 18 by the first day of their chosen program and undergraduate freshmen, sophomores, juniors and seniors. Minimum GPA of 3.0 is required. The Wisconsin Scholarship is also open to graduate level students. Scholarships are awarded on a competitive basis.
Students can also participate in the Summer Studies Abroad Program as paying students.
For more information, please visit: 2024 Summer School Abroad
Deadline for Application and Supporting Materials: April 12, 2024.
KF Scholarship and Grant Officer for Americans: Margaret Dymkowska
E-mail: tuitionscholarships@thekf.org; Phone: (212) 734-2130.
 The Kosciuszko Foundation | 212-734-2130 | www.thekf.org | MEMBERSHIP

2024-03-11 08:06:20 ET

Bogumila Stasiak

Wystawa pisanek i palemek wielkanocnych

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału.

2024-03-08 15:47:34 ET

Konkurs MSCPWA

Konkurs na esej o polskich medalistach olimpijskich .

2024-02-29 19:14:27 ET

Bogumila Stasiak

Kursy języka polskiego w Polsce.

Dear Sir or Madam,
International Mother Language Day is a good opportunity to look into Polish language teaching and learning.
PROLOG School of Polish www.polishcourses.com is a Krakow based Polish language school that has been offering courses in Polish as a Foreign Language since 1994, and is among the most popular choices for those wanting to learn Polish language.
Due to the 30th anniversary of PROLOG School of Polish all course participants will receive a FREE book of their choice from the PROLOG Publishing list www.prologpublishing.com
As in 2024 we celebrate the 30th anniversary of teaching Polish, the list of extracurricular activities on summer courses will be specially attractive, and will include outings, workshops, barbecues, and many other cultural events.
We would very much appreciate passing on this e-mail to those interested in learning Polish language.
Yours sincerely,
Mariusz Siara